Brigády / PřivýdělkyPráce
Obor
Lokalita
Délka
Cena
Vložit inzerát

Vybrané dotazy

Mohu si sehnat oficiální brigádu, i když mi ještě nebylo 18?

Odpověď: Na brigádu může každý, komu je nejméně 15 let a má ukončenou povinnou školní docházku. Pro studenty mladší 18 let platí, že mohou pracovat maximálně 30 hodin týdně, přičemž délka směny nesmí v jednotlivých dnech přesáhnout 6 hodin. Mladiství nesmějí pracovat přesčas nebo na nočních směnách, nesmějí dělat práce, které jsou pro ně nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví, například manipulovat s těžkými předměty. Zaměstnavatel nemůže po mladistvých vyžadovat hmotnou zodpovědnost, což se projevuje tím, že nemůžete pracovat například jako pokladní. Mladistvý ve věku 15-18 let má nárok po 4,5 hodinách práce na přestávku na jídlo.

Právě jsem dostal řidičák a chci si koupit auto. Může být i ojeté. Půjčí mi někde 100 000,-?

Odpověď: Bez zajištění nebo stálého příjmu žádná bankovní instituce nepůjčí. Nejdříve by bylo vhodné se zamyslet na tím, zda by jako první auto nestačilo něco levnějšího. Dále každý bazar nabízí možnost financování koupě auta. Tyto možnosti ovšem bývají značně nevýhodné. Mnohdy se stává, že zájemce přeplatí klidně celou hodnotu vozu. Jako nejvhodnější varianta se jeví si najít brigádu a pokusit se našetřit co největší část hodnoty požadovaného vozu. 

V červnu dělám závěrečné zkoušky. Kdy se musím přihlásit na úřad práce?

Odpověď: Na úřád práce se v podstatě hlásit nemusíte. Samozřejmě pouze pokud jste si našli práci nebo pokračujete v nějaké formě studia. Studentem školy jste do konce srpna. Po tuto dobu za vás ještě škola platí zdravotní pojištění. Máte tedy dostatek času si najít vhodnou práci. Pokud nepokračujete ve studiu ani nemáte práci, je potřeba se od září (nejpozději tedy posledního srpna) nahlásit do evidence pracovního úřadu.

Byl jsem na brigádě, ale nemám smlouvu. Změstnavatel mi slíbil odměnu, která už dva měsíce nepřišla. Jak můžu svoje peníze získat?

Odpověď: Obávám se, že v tomto případě nemám co poradit. Pokud nemáte v ruce žádný doklad o absolvované brigádě a pracoval jste tedy "na černo", pak neznám způsob, jak ze zaměstnavatele peníze dostat. Při případném soudním sporu je těžké cokoli dokázat. Do budoucna je tedy v každém případě rozumné sehnat si brigádu, kde na začátku sepíšete se zaměstnavatelem dohodu. Oběma stranám tento způsob přináši více jistot v tomto vztahu.

Potřebuji k získání živnostenského listu výuční list?

Odpověď: Živnostenský list dnes již nedostanete. Pro živnostenské oprávnění nyní slouží výpis ze živnostenského rejstříku. Pro jeho získání platí různé podmínky dle toho o jakou živnost máte zájem. Soupis živností najdete na internetu - živnosti. V případě, že si vyberete jednu ze živností řemeslných, pak budete výuční list v daném oboru potřebovat. U živností volných stačí splnit pouze všeobecné podmínky - věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost.

Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.